A vízszigetelő lemez alkalmazása a modern, mai kor igényeit kielégítő ingatlanok építésének elengedhetetlen kelléke. Típusuk és anyagösszetételük függvényében több helyen is alkalmazni tudjuk az építkezés során. Az ingatlant alulról talajpára, bent használati víz, fentről pedig csapadékvíz érheti és szélsőséges esetben durván károsíthatja. A talajpára, talajnedvesség, folyók, tavak mellett talajvíz és a falban felszivárgó víz ellen fontos a megfelelő védelmet biztosító vízszigetelés alkalmazása.
A bitumenes lemezek elvitathatatlan előnyei közé tartozik a megfelelő rétegvastagság és kedvező ár. Alapvetően három nagyobb csoportot különböztetünk meg.
Ennek a típusnak legjelentősebb hátránya az, hogy alacsony hőmérsékleten nehezen kezelhető, erős napsugárzásnak kitéve, tetőn alkalmazva az élettartama jelentősen lerövidül és a repedésáthidaló képessége is szerény. Új építésű ingatlanok esetében számolni kell azzal, hogy az épület természetes mozgásából adódóan az anyag rugalmatlansága miatt megsérülhet. Ezt jellemzően szárazabb területeken, talajpára elleni védelemre szolgálhat, lehetőség szerint két rétegben alkalmazva.
A bitumenes vízszigetelő lemezek következő minőségi szintje. A rövidítése az attaktikus polipropilén anyagösszetételből ered. A gyártás során plasztomer polimert kevernek a bitumenes alapanyagba. Ezáltal a nyúlóképessége és a kezelhetősége javul. Megállja a helyét akár szélsőséges nyári melegben is. Az öregedéssel szemben sokkal hatékonyabban felveszi a harcot, valamint a hideg- hajlíthatóságával és repedésállóságával is felülmúlja az oxidbitumenes vízszigetelő lemezeket. Tehát azok, akik magasabb műszaki tartalommal kívánják megvalósítani a vízszigetelést azoknak ez a termék megfelelő választás. Így jellemzően nagyobb pára vagy vízterhelés esetén is megállja a helyét. De lapostető szigetelésnél is megállja a helyét legalább két rétegben alkalmazva.
A bitumenes vízszigetelő lemezek kiemelkedő minőségi szintje ez. A rövidítése az stirol-butadén-stirol anyagösszetételből ered. A gyártás során bitumen butylt kevernek a bitumenes alapanyagba. Ez a hozzáadott adalék kiemelkedő tulajdonságokat kölcsönöz a vízszigetelő lemeznek. Kimagasló értéket mutat, mind a hideghajlíthatósága, amely bőven fagypont alatt is helytáll, valamint hosszúélettartamot ér el akkor is ha lapostető vízszigetelésére használjuk. Továbbá megbízhatóan tűri az új építésű épületek természetéből fakadó mozgását is. Természetesen a sok pozitív műszaki tulajdonság a termék árában is vissza tükröződik.
Ezt a típust jellemzően intenzív pára vagy vízterhelés esetén is megállja a helyét. De lapostető szigetelésnél is tökéletes választás két rétegben alkalmazva.
A termék előfordulása az ipari csarnokok létesítésekor jellemző. A legtöbb esetben a műanyag vízszigetelő lemez alapanyaga PVC.
Az anyag rövidítése a poli-vinil-klorid-műanyag nevéből származik.
Ez az anyag rugalmas és jól tartja az alakját, valamint nem jellemző rá a zsugorodás sem, az UV állósága is kiváló. Fontos tulajdonsága, hogy könnyen lehet vele dolgozni, forró levegővel egymáshoz lehet hegeszteni.
Ezt a típust jellemzően intenzív pára vagy vízterhelés esetén is megállja a helyét. Legyakrabban lapostetők zöldtetők és ipari csarnokok telepítésénél is tökéletes választás.
A gumiból készült vízszigetelő anyagok állaga, kifejezetten rugalmas, nyúlóképességük jelentős. UV stabilitásuk és ellenállásuk a vegyi és szélsőséges hőhatásoknak kiemelkedő. A gumilemezek alkalmazástechnikai hátrányának egy jelentőst tudunk feltűntetni, mégpedig, hogy a fenti tulajdonságuk eredményeképpen toldani őket nem lehet.
Hideghajlíthatóság: az a legalacsonyabb hőmérsékleti érték, ahol a lemez még éppen hajlítható megrepedés vagy törés nélkül.
Szakítószilárdság: az a mechanikai erő, ami szükséges ahhoz, hogy a szigetelőanyag elszakadjon. Ez az érték hőmérséklet függvényében változik. Ami ezt az értéket lényegesen befolyásolni tudja, az nem más, mint maga a hordozóanyag.
Lágyuláspont: ez az érték mutatja a szigetelőlemez azon legmagasabb hőmérsékleti értékét, amit még sérülés, átégés nélkül elvisel.
Hőállóság: fontos információ, hogy a magasabb értékekkel rendelkező anyagok kezelhetősége és beépíthetősége jobb, és ami az öregedésállóságát illeti ezen a területen is jobban teljesítenek.
Hordozóréteg: a szigetelő lemezek úgy készülnek, hogy a megolvadt bitument terméktípustól függően különböző hordozórétegre hordják fel.
Ezen hordozóréteg tulajdonságai befolyásolják a vízszigetelő lemezek fő karakterisztikáját (szakítószilárdság, szakadási nyúlás).
Ez a hordozóréteg lehet:
Az épület felülete, szerkezete határozzák meg a megfelelő vízszigetelés fajtáját, így a megfelelő hordozóréteget és lemezt.
Nézd meg a tetőszigetelés körüményeit a Wikipedián >