Szűrés

Szín

Széchenyi terv plusz

Geotextília

A geotextília felhasználása

A geotextília a geoműanyagok csoportjába tartozó olyan polipropilén műanyag szövetből készült jellemzően filcszerű anyag, mely hő hatására lágyulásra képes. Alkalmazásakor a talajjal, útépítéskor különböző talajrétegekkel és talajvízzel kerül kapcsolatba. Két legfontosabb műszaki jellemzője, a szakítószilárdsága és a sűrűsége.

Mi is az a geotextíla

A geotextíliák olyan műszaki textíliák, amelyek széles körben használhatók az építőiparban és különféle ipari projektekben, például talajstabilizálásban, vízelvezetésben és szűrésben. Ezek az anyagok különféle polimerekből készülnek, például polipropilénből (PP), poliészterből (PET), polietilénből (PE) és poliamidból (PA). A geotextíliákat a szálak szerkezete szerint két fő típusba sorolhatjuk: szövött vagy nem szőtt (tűvel nemezelt vagy hőragasztott). A szövött típusok szakítószilárdsága általában nagyobb, míg a nem szövött geotextíliák vízáteresztő képessége jobb.

 

Mechanikia tulajdonságok

A mechanikai tulajdonságok közül a legfontosabb a szakítószilárdság, amely meghatározza, hogy az anyag mekkora húzóerőt tud elviselni. Ez különösen fontos a talaj megerősítése és stabilizálása során. A nyúlás is jelentős, hiszen az anyagnak a nyújtás közbeni alakváltoztató képességét jelzi százalékban kifejezve. Az átszúrásállóság az anyag szúróerővel szembeni ellenállását mutatja, ami kritikus lehet sziklás vagy éles talajfelületeken.

 

Hidraulikus tulajdonságok

A geotextíliák hidraulikus tulajdonságai közé tartozik a vízáteresztő képesség, amely lehetővé teszi a víz átjutását anélkül, hogy a talajrészecskék megmozdulnának. Ez megakadályozza a talajeróziót, miközben biztosítja a megfelelő vízelvezetést. Az anyag vízmegtartó képessége jelzi, hogy mennyi vizet tud megtartani, míg a pórusméret határozza meg, hogy milyen méretű talajszemcséken szűrődik át az anyag.

 

Geotextíliák funkciói

A geotextíliák funkciói közé tartozik az elválasztás, amely biztosítja a különböző talajrétegek elválasztását, így elkerülhető azok keveredése. A szűrés lehetővé teszi a víz szabad áramlását, miközben megakadályozza a talaj fellazulását, a vízelvezetés pedig segít elvezetni a felesleges vizet anélkül, hogy a talajrészecskéket elmozdítaná. Ezenkívül a geotextíliák erősítik a talajszerkezeteket, növelve azok stabilitását, és védelmet nyújtanak más építőanyagoknak, például geomembránoknak a mechanikai sérülésekkel szemben.

 

Geotextíliák környezeti ellenállása és élettartama

A geotextíliák környezeti ellenállását tekintve UV-stabilak, ami biztosítja, hogy a kültéri alkalmazások során ne károsodjanak az UV-sugárzástól. Emellett jó vegyszerállósággal rendelkeznek, így ellenállnak a különféle savaknak és lúgoknak, ami különösen fontos ipari és mezőgazdasági környezetben.

A geotextíliák hosszú élettartamúak, megfelelő alkalmazási feltételek mellett akár több évtizedig is működőképesek maradnak. Ezek a tulajdonságok a geotextíliákat sokoldalú, megbízható és költséghatékony megoldássá teszik számos építési, környezetvédelmi és mezőgazdasági projekthez.

 

Geotextíliák felhasználásának területei

Felhasználhatóságát tekintve nagyon széles spektrumon mozog.

 

Jól használhatóak a következő területeken

  • kerti tavak építése
  • viacolor
  • útépítés (közút, betonút, autópálya)
  • talajrendezés, földmunkák,
  • talajerózió gátlása
  • talajrétegek elválasztása (pl kavics és földrétegek összekeveredésének megakadályozása)
  • dekor kertészet
  • mechanikai (talaj)védelem
  • szűrés (pl víz megtisztítása szennyeződéstől)
  • szikkasztás

 

A geotextília típusainak meghatározása általánosságban

Geotextília rétegrendGyártástechnológia szerint lehet: Szőtt, vagy nem szőtt

A nem szőtt geotextíliát hőkezeléssel vagy tűnemezeléssel készítik. Megjelenése és tapintása filcszerű. A hőkezeléses geotextília úgy készül, hogy a pihés vattás megjelenésű műanyagszálakat forró hengerek között átvezetve az anyagot folytonossá préselik.

A tűnemezelés úgy zajlik, hogy vékony műanyag szálakat random egymásra helyeznek. Ahogy növekszik a szálak száma, úgy lesz egyre sűrűbb maga a textília. A szálakat tűk sokasága nemezeli homogén filces textíliává. A tűnemezes geotextilíákat is lehetséges hőkezelésnek kitenni. Ezen folyamatnak eredeményeképpen a geotextília mechanikai állóképessége és sűrűsége javul.

Ezt a típusú nem szőtt geotextíliát ott szokás alkalmazni, ahol a termékre nehezedő teherelosztásra nem helyeződik nagy hangsúly.

Szőtt geotextília esetén szélesebb műanyag szálakat használnak. Emiatt a getotextília anyaga lényegesen erősebb, mint a nem szőtt társánál. A leginkább fontos jellemzőjének, a szakítószilárdságnak az értéke is lényegesen kimagaslóbb. Ez a terméktípus akkor kap nagy szerepet, amikor a textíliának a feladatai között a teherelosztás is szerepel.

 

A geotextília 100g/m2 felhasználása általánosságban:

A geotextília 100g/m2 fundamentális feladata elsősorban talajjal kapcsolatos munkálatokhoz kötődik. Ezek alól kivételt jelentenek természetesen, amikor lapostetők vízszigetelésekor vagy zöldtetők kialakításakor a hőszigetelőréteget választják el vele a PVC-től. A főbb funkciói a következők.

 

Rétegelésként

A rétegek elválasztására minden geotextília alkalmas, függetlenül a gyártásától és a sűrűségétől. Ennek megfelelően a geotextilia 100 gr termékre is igaz. Utak vagy kertek építésénél jellemző leginkább, hogy meg kell akadályozni, különböző talajrétegek keveredését. Pl töltőföld a termőfölddel, vagy a kőzuzalék a talajjal. Ezzel a művelettel az utak szerkezeti stabilitását nagymértékben növeljük. Hasonló a szerepe, ha pl lapostető szigeteléskor el kell választani a vízszigetelő réteget a hőszigetelő rétegtől, ezzel elkerülve, hogy ne történjen anyagroncsolódás. A rétegelválasztással kéz a kézben jár az teherelosztó képessége is.

 

Drain funkció

Az a fajta geotextília, amely nem szőtt technológiával készült (így a geotextília 100gr is) anyagszerkezetének köszönhetően helytáll drainezési munkák elvégzésére is. Erre leggyakrabban a ferde rézsük, vagy függőleges talajjal érintkező falak építésekor van szükség. A geotextilia szerkezetének köszönhetően hatékony segítséget nyújt a vízelvezetésben és szikkasztóban történő elszivárogtatásában. A szivárogtatás potenciális volumenét az befolyásolja elsősorban, hogy az adott geotextília mekkora vízáramlást tesz lehetővé.

 

Filterezés

Geotextília terítésEz a lehetőség egycipőben jár az elválasztás funkcióval. A filterezésre vagy szűrésre ott van szükség, ahol a cél a folyadékok (többnyire talajvíz) elválasztása a szilárd anyagoktól (föld, kavics, stb.). Például, egy töltött talajszerkezetet kell megvédeni a kimosódástól. Tehát minden olyan esetben, ahol a talajrétegek elválasztásánál vízmozgás is jelen van a szűrést is megvalósítja a termék.

Kiváló szemléltető példa erre, ha egy szikkasztó draincsövet kavicsréteggel kell óvni a talajréteg durvább szemcsésebb részétől. A geotextilia 100 gr termék a vizet átengedi, de a talajszemcséket nem. Így megelőzhető, hogy a draincső és szikkasztó eltömődjön. A megfelelő sűrűségű geotextíliát annak függvényében kell kiválasztani erre a funkcióra, hogy az adott termék milyen méretű szemcséket enged át és mekkora vízárammal kell megküzdenie.

Ez a lehetőség leggyakrabban út és töltések építésénél mutatkozik meg. Egy mesterségesen frissen kialakított talaj a tömörödés előtt sok esetben még túl laza, emiatt szükség van teherelosztó, erősítő geotextília réteg beépítésére. Erre a feladatra a geotextília tökéletesen megfelel. A geotextília megfelelően elosztlatja a fentről érkező terhet. így ellátva erősítő funkcióját. Bár e feladatra mind a szőtt és mind a nem szőtt geotextília alkalmas, fontos megjegyezni, hogy a szőtt geotextília hatékonyabb ezen a téren. Mindez azért van így, mert ennek a feladat teljesítéséhez nagy szakítószilárdságra van szükség.

 

Védelem

A geotextília megannyi helyzetben hatékonyan tud védelmet nyújtani. Nagyon jó szemléltetés az, ha vízszigetelő réteget (pl: PVC lemezt) vagy fóliát (pl: tófóliát) kell védeni a durva földtani mechanikai behatásoktól. A vízszigetelésért felelős fólia réteg nem csak a telepítés pillanatában, de azt követően is találkozhat/ találkozik nagyobb szemcsés kavicsokkal, növényzet gyökereivel, vagy bármilyen egyéb durva felszíni tárggyal. Viszont azon kövek és egyéb szemcsék, vagy kavicsok, amelyek geotextíliával le vannak takarva már nem jelentenek közvetlen veszélyt a fóliára.

Másik elképzelés, amikor egy már használatban lévő tóba kerül bele egy éles rögös tárgy (pl kavics), akkor a fólia alatt lévő geotextília puha energiaelnyelő rétegként csillapítja a becsapódást, így a fólia nagyobb eséllyel éli túl sérülés nélkül az erőhatást. Ha a fólia vagy PVC vízszigetelés fokozottan kitett a felülről érkező hatásoknak, beleguruló rögök, kőterítés, ebben az esetben a fólia felett egy extra rétegként is elhelyezhető a geotextília.

A védelmi szerepet annál hatékonyabban látja el a geotextília termék, minél sűrűbb az anyagszerkezete. A sűrűbb geotextília többnyire vastagabb is, kivételt képez ez alól, ha például a geotextíliát hőkezelésnek vetik alá. Az ilyen eljárással készült termék, jellemzően erősebb, mint ami nem hőkezelt.

 

A geotextília felhasználása otthon

A szűk környezetünkbe az otthonunk körül is számos helyen megállja a helyét a geotextília . Ilyen esetekben nem szükséges a drága, nagy szakítószilárdságú és nehezebb geotextíliákra gondolni. A vékony és könnyű félék is tökéletesen megállják a helyüket.

  • Kerti tó: Tófólia alá rakva megvédi az anyagot, annak kiszakadásától
  • Gyomvédelem: Mivel eltakarja a természetes fényt, hatékony védelmet biztosít a gyomok terjedése ellen is. Tökéletes kiegészítő terméke a térköveknek és szegélyeknek.
  • Esővízszűrés: A háztetőről összegyűjtött vizet geotextílival hatékonyan meg lehet tisztítani a durvább tárgyaktól
  • Kártevők elleni védelem: Anyagának köszönhetően hatékony védelmet nyújt a vakondok ellen is.
  • Térkő alá: Így alkalmazva megakadályozzuk, hogy a gyomok a kövek között mély gyökereket verve agresszíven tudjanak terjedni.

Geotextília telepítése

Az első és legfontosabb lépés a talaj megfelelő előkészítése. A lehetőséghez képest a nagyobb rögöket, a talajban lévő szúrós tereptárgyakat el kell távolítani. Az előkészített talajra a megfelelően kiválasztott geotextíliát méretre kell vágni, és ki kel feszíteni, legalább 15 cm es átfedésekkel dolgozva. Az anyag rögzítése legegyszerűbben geotextília rögzítő tüskével/ dűbellel lehetséges. Jellemzően, minél magasabb az anyag vastagsága, annál erősebb a szakítószilárdsága is.

 

Itt további részleteket olvashat angolul a Geotextília történetéről.

 

Vissza a geotextília kategóriáról a Gutta teljes választékára >